Az utóbbi hetekben több vidrakölyök is a figyelem középpontjába került. Kölyök vidrát találtak a Velencei-tó partján - adták hírül a tévében, s ezután több helyről kaptam fotókat kör e-mail-en (ami kivételesen nem zavart): a vidra egyszerűen gyönyörű állat. Ez sarkallt arra, hogy utánanézzek, mit érdemes tudnunk a vidráról.

Talán a legfontosabb, hogy újdonsült kedvencem ragadozó, halakat fogyaszt, ezért a halgazdaságok rettegett ellensége. Vadásszák nemcsak táplálkozási szokásai, hanem tömött bundája miatt is. Télen sajnos komoly károkat tud okozni, ha egy telelő halastóba beszabadul. Mohósága néha rabul ejti, s több halat öl meg, mint amennyit elfogyaszt. Bár zsákmányul többnyire csak a tenyérnyi nagyságú halakat ejti, a zsírosabbjára is ráfanyalodik, ha nincs más.
A tiszta víz indikátora
Igényes teremtés lévén csak tiszta tavakba és patakokba teszi be úszóhólyagos lábait, tehát ahol letáborozik, azt a helyet egészséges élőhelynek vehetjük. Mivel rejtett, éjszakai életmódot folytat, ritkán kerül szemünk elé.
Nőstény és hím lutra külön utakon járnak, csak párzáskor hozza össze őket a sors. Sikeres találkozás esetén a kölykök felnevelése egyedül az anyára hárul, ami akár egy évig is eltarthat. Az első hónapot vakon, földalatti barlangjában tölti a család, a vízbe csak életük második hónapjában merészkednek a kölykök. Ezután aztán megkezdik virgonc életüket. A vízben kígyóként tekergőznek, az úszásban hosszú farkuk és áramvonalas testük segíti őket, míg a szárazföldön felpúposított hátú vágtával közlekednek. A felnőtté válás náluk sem egyszerű feladat: amikor anyjuk számára betelik a pohár, egyszerűen elzavarja őket.
Régebben gyakran előfordult, hogy a fiatalon befogott és megszelídített vidrát halászatra idomítva tartottak, ma azonban házikedvencként nem tartható. A Velencei tavon talált vidra-kölyköt is néhány hetes erősítés után visszaengedik természetes környezetébe, nehogy túlságosan megszelídüljön.
Vidramentés több helyen is folyik az országban, többek között a fővárosi és több vidéki állatkertben, nemzeti parkokban, a Somogyban létrehozott Vidra Parkban, ahol természetes életkörülmények között meg is tekinthetők az állatok. Az Alapítvány a vidrákért és a WWF közös programot indított a hazai vidrák hatékonyabb védelme és megismertetése érdekében, melynek egyik legfontosabb eleme, hogy mielőbb enyhítsék természetvédők és a gazdálkodók közötti feszültségeket. Gera Pál - az alapítvány vezetője - személyében gondos és tevékeny gazdára leltek a fokozott védelemre érdemes vidrák. Munkáját nem csak az állatvédők, hanem a halászok is elismerik: "Maga azt mondta, ha vidra van a folyóban, az jó jel, ezért a halásznak és horgásznak emiatt is kedvelnie kellene a vidrát. Hogy elkívántam én akkor magát a vidrájával együtt a... na nem, nem írom le. A lényeg, hogy vidrát láttam Ároktőnél, és egyszerűen visszatért a reményem. Érti ezt? Hogy lehet, hogy egy ilyen elfajzottan vidragyűlölő ember, mint én vagyok, a vidrától kapja vissza az életkedvét?" - írta egy horgász a tiszai ciánszennyeződés hírének hallatán.
A vidra és védelme Magyarországon |