Pókok
A Farkas pók azon pókok egyike, amelyik, bár szövési képessége megvan, sohasem sző fogóhálót. Nyolc szeme három sorban helyezkedik el 4-2-2 elrendezésben. Zsákmányát gyorsan lerohanja, és mérgével öli meg. A kispókokat, kikelés után egy darabig a hátán hordja.
Keresztes pók nevét, a potrohán lévő fehér rajzolatról kapta. Házak környékén, kamrákban található meg. Erős hálóját ragadós cseppek borítják, melyek fogva tartják a hálóba tévedt rovarokat. A pókselyem egy különleges fehérje, ami a lábak segítségével kihúzva a szövőszemölcsökből, azonnal megszilárdul.
A Darázspók, szinte mindenütt megtalálható hazánkban. Potroha sárga fekete harántcsíkos. Hálóját alacsony bokrokra építi. Áldozatát először megkötözi, és emésztőnedvet bocsát rá. Az ettől elfolyósodott állatot később, lassan fogyasztja el. Petéit a nap melege költi ki.
Tarantella pók egyáltalán nem veszélyes emberre, mégis ennek az ellenkezője terjedt el, erről a Dél-Olaszországban gyakori farkas pókról. A legenda szerint, akit megmart ez a pók, azt a papok megáldották, és addig játszottak neki hegedűn, amíg az a táncolástól össze nem esett. Ha valaki meg is halt, az nem a pók miatt, hanem a végkimerülésig tartó tánc miatt hallhatott meg.
Kiegészítés érkezett Catgirl (Szabó Ágnes)-tõl: A Tarantula pók ugyan valóban nem veszélyes az emberre. Az esetek döntő többségében. Engem viszont megcsípett egy 4 éve Görögországban. Persze szegény pókot nem hibáztatom, hisz gondolom csak egy sétára indult, de rám pottyant miközben aludtam és megcsípett... a lábam a háromszorosára dagadt és 2 hétig egyáltalán nem tudtam járni. Egy tenyérnyi fekély alakult ki a lábfejemen, ahol megcsípett és följebb több helyen szétnyílt a lábamon a bőr és genny csöpögött belőle. Szepszis, (vérmérgezés) alakult ki. Hetekig kezeltek többfajta antibiotikummal a László kórházban, mire nem üvöltöttem a fájdalomtól.
Persze ez kirívó eset, de ha már érdekességeknél tartunk szóba jöhet :-) S még egy érdekes dolog erről a pókról: képes egy pacsirtafióka méretű madarat is megcsípni és megenni.
(Köszi Ágica :-)
A Madárpók Dél-Amerikában, az Őserdőkben, és Nyugat-Indiában, a szigetvilágban található meg. Arasznyi hosszúságura is megnőhet. Áldozatai: rovarok, hernyók, gyíkok, emlős, és madárfiókák. Ezekbe mérget fecskendez.
Fekete özvegy -nek sok pókfajt neveznek. De az Észak-Amerikában élő az egyik leggyakoribb, legrettegettebb mindegyik közül. Veszélyt csak a nőstény jelent. Marása igen fájdalmas, és izombénulást okoz. Zsákmányuk testéből az előemésztett nedveket szívogatják ki. Párosodáskor, a jóval kisebb hím, táplálékkal ajándékozza meg a nőstényt, nehogy őt falja fel. De ha a párosodás után nem elég gyors, biztos, hogy a nőstény eledelévé válik.
Kiegészítés érkezett Catgirl (Szabó Ágnes)-tõl: A Fekete Özveggyel kapcsolatban azt felejtetted el leírni, hogy marása (a klasszikus Fekete Özvegynek), az esetek többségében halálos. A párjának is igencsak észnél kell lennie, ha szíve hölgyével óhajt "hálni", mert a férjurát is szívesen elfogyasztja vacsorára a kedves ara :-)
(Köszi Ágica :-)
Kaszáspók minden kontinensen előfordul, az emberi települések közelében. Hosszú, vékony lábai a testhosszának 3 - 5 -szörösét is elérheti. A lábak könnyen leszakadhatnak a testről, ilyenkor a leszakadt láb, sajátos kaszáló mozgást végez. Rovarokkal, és csigákkal táplálkoznak. A pókokkal ellentétben csupán EGY pár szemük van, a fejük tetején. Petéit a talajban, üres csigaházakban helyezi el.
A Nefilák több mint 60 faja a mérsékelt égövön, és a trópusokon honos. A trópusi nefilák hálója rendkívül rugalmas, az acéllal vetekedő szakítószilárdságú. A hálót kifeszítő "pányvakötelek" hossza 6 méter is lehet, míg a háló átmérője kb. 2 méter. A pók hálójából készült halászháló olyan erős, hogy nagyobb halak is foghatók vele. |